За його словами, уряд Польщі готовий збільшити внутрішнє виробництво електроенергії, щоб компенсувати будь-які дисбаланси, які перевантажена енергосистема України понесе в разі дій Словаччини.

Запевнення Варшави пролунали на тлі ескалації суперечки щодо майбутнього транзиту російського газу через Україну.

Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо у відеозверненні, яке опублікували 27 грудня, пригрозив припинити постачання електроенергії в Україну під час дефіциту в її енергосистемі після російських повітряних атак, якщо Київ припинить транзит російського газу в Центральну Європу (Словаччина – один з найбільших покупців російського газу, які залишилися в ЕС).

За словами Фіцо, внаслідок припинення постачання Євросоюз зіткнеться з додатковими витратами на енергоносії, а Словаччина – з підвищенням цін на газ.

В українському Міненерго заявили 28 грудня, що Україна має механізми, як замінити імпорт електроенергії зі Словаччини, але сподіваються, що в Братиславі не вирішать припинити постачання. У відомстві зазначили, що Україна може імпортувати електроенергію з інших сусідніх країн, які готові збільшити потужності, і “відповідні розмови вже провели”.


Контекст

Строк дії підписаного 2019 року контракту на транзит російського газу спливає наприкінці 2024 року. Як нагадував Forbes, за його умовами “Газпром” протягом 2020–2024 років має виплатити Україні за транзит понад $7,1 млрд. Україна неодноразово заявляла, що планів продовжувати контракт у неї немає.

27 серпня глава Української держави Володимир Зеленський сказав, що Україна готова обговорювати транзит газу своєю територією з іншими компаніями (не російськими), “якщо буде запит від деяких європейських колег”.

16 грудня прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час розмови попереджав Фіцо, що не буде транзиту російського газу через українську територію. “Угода України з Росією про транзит газу завершує дію 1 січня 2025 року і не буде продовжена”, – зазначав у Telegram Шмигаль. Водночас прем’єр написав, що “за минулий тиждень 30% імпорту електроенергії відбувалося саме зі Словаччини”.

22 грудня у Кремлі Фіцо на тлі відмови України від транзиту російського газу зустрівся з нелегітимним російським президентом Володимиром Путіним. Наступного дня Зеленський повідомив, що візит Фіцо у країну-агресор до Путіна вже не дивує. За його словами, “тіньові домовленості з Путіним – це або торгівля державними інтересами, або робота на власну кишеню”.

28 грудня Зеленський, коментуючи погрози Фіцо припинити постачання електроенергії в Україну, заявив, що Путін, схоже, доручив словацькому прем’єру “відкрити другий енергетичний фронт проти України”. За словами президента, частка Словаччини в імпорті електрики в Україну становить приблизно 19%, а Київ щороку платить $200 млн Братиславі за імпортовану електрику.