Зазначають, що ці енергокомпанії добувають понад 1 млн барелів нафти на день, на суму приблизно $23 млрд на рік за поточними цінами, а це, за словами британських урядовців, перевищує валовий внутрішній продукт Ямайки.
Введені санкції мають обмежити прибутки від продажу енергоносіїв країни-агресора, які становили приблизно чверть усього бюджету РФ 2023 року.
“Нафтові прибутки – це кров воєнної економіки [нелегітимного російського президента Володимира] Путіна. Ми не стоятимемо осторонь і не дозволимо нафтовим прибуткам наражати на небезпеку життя українців, ми не дозволимо Росії й далі наповнювати свою казну, продовжуючи загрожувати нашій колективній безпеці”, – заявив міністр закордонних справ Великобританії Девід Леммі.
Президент України Володимир Зеленський у Telegram подякував Британії за підтримку й “рішучі дії проти російської воєнної машини”. За його словами, “синхронізовані зі США дії” демонструють силу міжнародної єдності.
“Запровадивши санкції проти двох найбільших російських нафтових компаній, Великобританія вкотре суттєво обмежила здатність Путіна фінансувати агресію. Цінуємо постійні зусилля Великобританії з протидії тіньовим операціям російського флоту, які залишаються ключовим елементом нафтоторгівлі”, – написав президент.
Перед цим 10 січня міністерство фінансів США оголосило нові санкції, які стосуються енергетичного сектору Росії. Ішлося про понад 400 суб’єктів, серед яких два великі російські виробники нафти – “Газпром нефть” і “Сургутнефтегаз”, а також їхні дочірні компанії. Ці санкції є одними з найжорсткіших проти російської нафтової промисловості, зазначало Reuters.
Контекст
Санкції проти Росії вводять у відповідь на її агресію проти України ще з 2014 року. Після широкомасштабного вторгнення російських військ 24 лютого 2022 року обмеження суттєво розширили.
За інформацією глобальної бази даних щодо відстеження санкцій Castellum, з кінця лютого 2022 року проти РФ було введено понад 19,5 тис. обмежень. Загалом із 2014 року, коли РФ окупувала Крим і частину території Донбасу, – понад 22,2 тис. Росія – найбільш підсанкційна країна у світі, вона випередила Іран, Сирію й КНДР.
Після запровадження перших санкцій, як зазначало агентство Reuters, у російських нафтовиків почалися проблеми з пошуком танкерів для перевезення. Але Росія, як писали західні ЗМІ, шукала способів обійти санкції. Зокрема, вона переводила свої нафтові танкери, зареєстровані в Ліберії й на Маршаллових Островах, під прапор Габону (перед цим США, ЄС і Великобританія попереджали Ліберію й Маршаллові Острови про відповідальність за порушення санкційного режиму), а також таємно перевантажувала нафту з підсанкційних танків на інші судна.
ЄС ввів санкції проти 79 суден, які перевозять російську нафту, Великобританія – проти 43.
25 грудня 2024 року видання The Washington Post із посиланням на джерела повідомило, що Байден розглядає можливість введення нових великих санкцій проти російського енергетичного сектору в останні тижні свого перебування при владі.
5 січня 2025 року міністр закордонних справ України Андрій Сибіга заявив, що потрібно “посилити правоохоронні органи, закрити лазівки та продовжувати посилювати тиск у багатьох сферах”, зокрема проти “тіньового флоту” країни-агресора.