Рішення спрямоване на підтримку стійкості валютного ринку, збереження інфляційних очікувань під контролем, розворот інфляційного тренду й поступове сповільнення інфляції до мети 5%, ідеться у пресрелізі НБУ.

“Стримування цінового тиску, імовірно, потребуватиме подальшого посилення процентної політики”, – заявили в Нацбанку.

У грудні 2024 року інфляція, попри прогнози, пришвидшилася до 12%. Знецінювання гривні тривало й у січні 2025-го, констатує регулятор. Зростання цін у НБУ пояснюють поганим урожаєм, збільшенням витрат бізнесу на сировину, матеріали й електроенергію, а також підвищенням зарплат на тлі збереження дефіциту кадрів.

Пік інфляції прогнозують наприкінці весни – початку літа, наприкінці року вона сповільниться до 8,4%, а 2026 року – до мети 5%, вважають у Нацбанку.

Разом з обліковою ставкою на один відсотковий пункт стають вищими ставки за депозитними сертифікатами овернайт, тримісячними депозитними сертифікатами і кредитами рефінансування – до 14,5%, 17,0% і 17,5% відповідно. У Нацбанку припускають посилення процентної політики в разі “збереження ознак стійкості інфляційного тиску й  загрози розбалансування інфляційних очікувань”.

Востаннє НБУ підвищував ставку у грудні – із 13% до 13,5% річних.


Контекст

Облікова ставка визначає норму відсотка, який стягує НБУ в разі рефінансування комерційних банків. Що вища ставка, то дорожче для банків і для споживачів коштують кредити й депозити. Це стимулює бізнес і населення накопичувати гроші, а не витрачати їх. Унаслідок цього попит на товари зменшується, інфляція сповільнюється. Зворотний бік підвищення облікової ставки – скорочення кредитування і, як наслідок, уповільнення економічного зростання.

У червні 2020 року облікова ставка в Україні сягнула історичного мінімуму – 6%. У березні 2021 року НБУ почав поступово підвищувати її, і в січні 2022 року, за місяць до російського повномасштабного вторгнення, вона становила 10%. У червні 2022 року Нацбанк підвищив ставку до 25%. Вона трималася на цьому рівні понад рік: у липні 2023 року її знизили до 22%, а у грудні – до 15%.

Протягом 2024 року НБУ вже тричі знижував ставку: у березні – до 14,5%, у квітні – до 13,5%, у червні – до 13%.