“За матеріалами Служби безпеки, Вищий антикорупційний суд задовольнив позов Мін’юсту про стягнення в дохід України продукції та сировини, якими володів підсанкційний російський олігарх Олег Дерипаска. […] Загальна вартість націоналізованих активів становить понад 2 млрд грн”, – ідеться в повідомленні.

У СБУ зазначили, що йдеться про понад 550 тис. тонн бокситів і глинозему, які ще до початку повномасштабної війни потрапили на склади Миколаївського глиноземного заводу, котрий раніше належав Дерипасці.

“Цю продукцію використовували на російських заводах олігарха для виплавки алюмінію, з якого виробляють складові до балістичних ракет, бойових дронів і радіолокаційних систем. […] Націоналізовані боксити і глинозем належали йому через підконтрольну компанію, зареєстровану в одній із країн Євросоюзу”, – вказано в релізі.

За даними слідства, ця комерційна структура була формальним замовником продукції заводу в Миколаєві для подальшого реекспорту на російські підприємства, доки на початку 2023 року українські правоохоронці не викрили оборудку й не заблокували доправлення цієї сировини.

Дерипаска входить до найближчого оточення нелегітимного президента РФ Володимира Путіна і є одним із головних “спонсорів” війни РФ проти України, підкреслили в СБУ.

Згодом слідчі Служби безпеки заочно повідомили олігарха про підозру за кількома статтями Кримінального кодексу України, зокрема за фінансування збройної агресії РФ. Досудове розслідування СБУ стосовно Дерипаски завершили, обвинувальний акт у січні 2025 року скерували до суду.

Комплексні заходи проводили за процесуального керівництва Офісу генерального прокурора.




Активи Дерипаски на суму 2,11 млрд грн заарештували в Україні в січні.


Контекст

Дерипаска посідає 51-ше місце у списку найбагатших росіян, який склав Forbes. Статки Дерипаски видання оцінює у $2,8 млрд.

Бізнесмен із 2018 року перебуває під санкціями США, із 2021-го – під санкціями України, із 2022-го – під санкціями Євросоюзу, Великобританії, Канади, Швейцарії, Австралії, Нової Зеландії.

У перші дні повномасштабного вторгнення Росії в Україну Дерипаска закликав до переговорів між країнами.

16 лютого 2023 року повідомили, що ВАКС ухвалив рішення націоналізувати низку підприємств Дерипаски в Україні, зокрема Глухівський кар’єр кварцитів і Миколаївський глиноземний завод. Загальна вартість переданого Україні майна становить понад 10 млрд грн.

16 лютого Служба безпеки України проінформувала, що Дерипаску заочно повідомили про підозри за ч. 3 ст. 27, ч. 5 ст. 191 (організація привласнення, розтрата майна або заволодіння ним через зловживання службовим становищем, вчинені організованою групою); ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 209 (організація легалізації (відмивання) майна, одержаного у злочинний спосіб); ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 110-2 (організація фінансування дій, вчинених із метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону) Кримінального кодексу України.