“Міністерство фінансів США вживає заходів проти спроб Росії обійти санкції США. Ці дії спрямовані проти схеми ухилення від санкцій, створеної між суб’єктами РФ і КНР для спрощення транскордонних платежів за чутливі товари”, – ідеться в повідомленні.

Серед компаній, які потрапили в американський санкційний список, – Keremet Bank із Киргизстану, який, за даними мінфіну США, допомагав обходити санкції в координації з російськими чиновниками й підсанкційним банком із РФ.

Загалом США ввели санкції проти понад 150 організацій і осіб, “включно з широким спектром компаній російської оборонної промисловості й тими, хто підтримує її військово-промислову базу”.

“Сьогоднішні санкції також стосуються десятків компаній із різних країн, які й надалі підтримують зусилля Росії щодо ухилення від санкцій США, особливо у КНР, котра залишається найбільшим постачальником товарів подвійного призначення й посередником в ухиленні від санкцій за підтримку військових зусиль РФ”, – ідеться в релізі казначейства США.

Серед нових підсанкційних компаній, список яких опублікувало Управління контролю за іноземними активами (OFAC), є компанії з Росії, Китаю, Об’єднаних Арабських Еміратів, Туреччини, Малайзії, Киргизстану. Вони працюють переважно в фінансовому секторі.

Окрім того, до списку санкцій занесено російське державне підприємство, яке називає себе “Запорожская АЭС” з адресою в тимчасово окупованому Енергодарі Запорізької області України.

“Усе майно й майнові інтереси вказаних осіб, які перебувають у Сполучених Штатах або у володінні чи під контролем осіб США, заблоковані, про них мають повідомити в OFAC. Окрім того, будь-які організації, які належать прямо чи опосередковано, індивідуально або в сукупності, на 50% або більше одній або кільком заблокованим особам, також заблоковані”, – зазначили в казначействі США.

На введені Вашингтоном санкції відреагував у Telegram глава Офісу президента України Андрій Єрмак. Він зазначив, що США врахували низку пропозицій, підготовлених міжнародною робочою групою щодо санкцій проти РФ, яку очолюють Єрмак і директор Інституту міжнародних досліджень Фрімана – Споглі (FSI), посол Майкл Макфол.

Єрмак звернув увагу, що під санкції потрапили, окрім структури, створеної для незаконного управління окупованою ЗАЕС, дві дочірні компанії “Росатому”, понад 25 російських оборонних підприємств, майже 30 російських компаній, які займаються закупівлею й дистрибуцією підсанкційних товарів (зокрема для виробництва дронів), приблизно 25 металургійних підприємств РФ і турецька суднобудівна верф, яка побудувала плавучий док обслуговування атомних криголамів РФ.





Контекст

Санкції проти Росії запроваджують у відповідь на її агресію проти України ще з 2014 року. Після широкомасштабного вторгнення російських військ 24 лютого 2022 року обмеження суттєво розширили.

За інформацією глобальної бази даних щодо відстеження санкцій Castellum, з кінця лютого 2022 року проти РФ було запроваджено понад 19,5 тис. обмежень. Загалом із 2014 року, коли РФ окупувала Крим і частину території Донбасу, – понад 22,2 тис. Росія – найбільш підсанкційна країна у світі, вона випередила Іран, Сирію й КНДР.

США востаннє вводили санкції щодо Росії 10 січня 2025 року, вони торкнулися енергетичного сектору країни-агресора.